Diş ağrısı

Ağrı: Diş ağrısı, sıklıkla diş çürüğünün ilerleyerek dişin sinir dokusuna ulaşması ile meydana gelir. Önce yemeklerde hafifçe hissettiğimiz ağrı, zaman içinde bizi uyutmayacak kadar şiddetlenir. Çürük dışında çatlak ya da kırık diş veya diş kökü, çene eklemi hastalıkları, dişeti hastalıkları, gömük dişler de şiddetli ağrıya sebep olabilir.

Hassasiyet: Sıcak, soğuk yiyecekler bize ızdırap vermeye başladıysa, diş hassasiyeti hayatımızı kısıtlamaya başlamış demektir. Aşınmış diş minesi, dişeti çekilmesi, çürük, kırık diş, eski ya da kırık dolgularınız varsa tedavisini ertelemeyin.

Diş ağrısı oluşmaya başladığında en kısa zamanda diş doktoruna gitmek gerekir. Diş hekiminden randevu alıp gitmekte fayda var çünkü başka verilmiş randevuları var ise mecburen doktor onlar zorundadır. Size ancak muayene yapıp reçete olacaktır.

Bu nedenle Diş hekimine telefon edip hemen randevu almanızı tavsiye ederim. Diş hekimine randevu almadan gidildiği takdirde size belkide zaman ayıramayacaktır.

Randevu gününüz ve saatini gelene kadar kullandığınız ağrı kesicilerden bir tanesini için. Randevu saatimi beklemeniz gerekebilir.

Diş aslında bir anda şiddetli ağrı yapmaz, daha önceden uyarı verir. Bazen bir kırık bazen araya giren yemek artığı bazen de soğuk veya sıcak ile hassasiyet diş ağrısının habercisidir.  İhmal edilen ve tedavi ettirilmeyen bu çürükler bir gece yarısı veya umulmadık bir zamanda sizi şiddetli ağrı ile rahatsız edebilir. bu nedenle ağrı olmadan Diş hekimine gidip tedavi olunmalıdır.

20121113-084919.jpg