Diş çürüğü neden olur?

Ağızdaki gıda artıklarının bakteriler tarafından parçalanması sonucu laktik asit ortaya çıkar.Dişin en dış ve en sert tabakası olan minenin bütünlüğü asitler tarafından bozulduğunda artık bir çürük başlamış demektir. Diş çürüklerinde hastaya uygulanacak dolgu tipinin seçiminde uygulanacak bölge, bu bölgede etkili olan çiğneme kuvvetleri, hastanın estetik beklentileri ve madde kaybının miktarı önem taşımaktadır.
Diş çürüğü başlangıcı tespit edildiğinde en kısa sürede diş hekimine müracaat etmeli ve çürük büyümeden dolgu ile tedavi edilmelidir.
Erken dönemde tedavi edilmeyen diş çürükleri ağrı yapmaya başladığında dolgu için artık çok geç oldu demektir bu dişlere kanal tedavisi ile müdahale edilmesi gerekir kanal tedavisi fiyatları diş dolgu fiyatlarına göre daha yüksektir dişin kanal sayısına göre belirlenen kanal tedavisi fiyatı üzerine diş dolgu fiyatı koyularak ödeme yapmanız gerekecektir. Bazen kanal tedavisi olan dişe dolgu yapılamayacağından kaplama tavsiye edilebilir bu durumda ödemeniz gereken ücret bir miktar daha artacaktır.