Site icon İmplant Estetik Diş Tedavileri ve Ortodonti

Diş Tedavileri

Diş hekimliğinde başarısı gittikçe artan tedaviler uygulanıyor. Başarının artması en iyi malzeme veya iyi doktor gibi kavramlar ile değil iyi endikasyon ile sağlanabilir. İyi bir tedavi planı için zaten iyi bir bilgi birikimi ve tecrübe, dikkat ve iyi malzeme gerekir. Günümüz konseptinde uzun ömürlü diş tedavileri ön plana çıkmaktadır. Diş tedavileri ile ilgili genel bilgiler vereceğimiz bu yzının hazırlanmasında sorularımızı yanıtlayan Sayın Diş Dr Sertaç Kızılkaya ya teşekkür ederiz.

DOLGU TEDAVİSİ

Diş çürüklerinin giderilmesi en kısa sürede yapılmalıdır. Diş dolgusu için geç kalındığında diş çürüğü ilerler ve ağrı başlar. Artık diş dolgusu için vakit çok geçtir. Dişin siniri alınıp kanal tedavisi uygulanması gerekir. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş dolgusu ve kanal tedavisi hakkında bilgi verdi.

Diş dolgusu ve kanal tedavisi

Diş Hekimi Küçükçekmece İSTANBUL

Yeni geliştirilen tamir materyalleri ile çürük dişlerin minimum doku kaybıyla ilk haline getirilmesidir. Dişteki çürüğe bağlı madde kaybının çok olduğu durumlarda ölçü alınıp laboratuvarda porselen veya kompozit materyalinden özel inley-onley dolgular hazırlanabilir. Çürüğü sinire kadar ilerlemiş dişlere kanal tedavisi yapılarak uzun yıllar ağızda hizmet vermesi sağlanır.

Öncelikle şu bilinmelidir ki, doğal dişin yerini hiç bir yapay diş tutmaz.Kanal tedavisi uygulanmış bir dişin ömrü ne kadardır?. Dolayısıyla doğal dişlerimiz tedavi ederek son noktaya kadar korumalıyız. Kanal tedavisi yapılmazsa enfeksiyon kök ucundaki dokulara kadar ulaşabilir. Dişi çevreleyen çene kemiği de iltihaplanarak aşınır. Meydana gelen bu boşlukta apse oluşur. Bu tabloya ağrı ve şişlik de eşlik eder ve tedavi edilmezse diş kısa zamanda kaybedilir.

Öncelikle ağrısız ve acısız bir tedavi olması için dişe anestezi yapılır.Daha sonra çürük temizlenip, dişin özüne ulaşılınca hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir.Kök ucuna kadar diş kanalına şekil verilir. Gerekirse bazı ilaçlar uygulanarak iyileşme hızlandırılabilir.

Seanslar arasında diş iyileşene kadar geçici dolgu maddeleriyle dişin üzeri kapatılır. İltihabın üremesinin durduğu anlaşıldıktan ve kök ucundan iltihap gelmesi sona erdikten sonra kanal içerisi özel bir dolgu maddesiyle, kök ucuna kadar doldurulur.Bazı vak’alarda bu seanslara hiç gerek olmayıp tek bir seansta da kanal tedavisini sağlıklı bir şekilde kanal tedavisini bitirmek mümkündür.
Eğer dişte tekrar enfeksiyon olmazsa ve çürümesini önleyici tedbirler alınırsa, ömür boyu kullanılabilir. Düzenli diş hekimi kontrollerinizde enfeksiyonun başlangıcını yakalanabilir. Ayrıca çok iyi bir ağız bakımı ile de dişin tekrar çürümesi önlenmelidir.

Diş Sağlığı ve Oluşan Hastalıklar

 Sigara İçmek ve Periodontal Hastalıklar

Sigara içmenin akciğer ve kalp hastalıkları ile bağlantısı olduğu herkesin bildiği bir şeydir. Buna ek olarak günümüzde yapılan çalışmalar, tütün kullanımının periodontal hastalığın gelişmesi ve ilerlemesinde en belirgin risk faktörü olma ihtimalini göstermiştir. Sigara içenlerin dişleri üzerinde tartarın gelişmesi çok daha muhtemeldir ve hastalığa neden olan bakteriler de burada gelişir. Enfekte olmuş diş etleri. Periodontal hastalık, kemiğe, diş etlerine ve dişi saran diğer yumuşak dokulara saldıran bir enfeksiyondur. Nedeni, yemek ve bakterilerin meydana getirdiği ve dişte sürekli oluşan yapışkan, renksiz bir film olan plaktır. Eğer temizlenmezse, sadece 24 saat içinde plak sertleşerek tartarı (diş taşını) oluşturur. Vücudunuz plaktaki ve tartardaki bu bakterilere tepki olarak enfekte olmuş alana beyaz kan hücreleri (vücudun doğal savunması) gönderir. BU beyaz kan hücreleri diş etlerin ulaştığında, enfeksiyonla savaşmak için enzimler açığa çıkarır. Ne yazık ki bu koruyucu enzimler kemiğe ve dişleri saran yumuşak dokuya da saldırır ve parçalar.

Tedavi edilmediğinde periodontal hastalık daha da kötüleşerek dişlerinizle diş etleriniz arasında cepler oluşmasına sebep olur. Zararlı bakteriler bu ceplerde hızla gelişir ve daha fazla kemik ve yumuşak doku yok edildiği için ceplerin derinleşmesine neden olur. Dişleriniz sallanmaya başlayabilir, ağrı yapabilir ve hatta çıkabilir de. Sigara içmek, bu problemi, vücudunuzun periodontal hastalıkla savaşmak için kullandığı doğal işleme zarar vererek daha kötü hale getirir; tükürük düzeylerini düşürür, kan akışını sınırlar ve bağışıklık sisteminize zarar verir.

Sigara dumanında formaldehyde, karbon monoksit, amonyak ve arsenik de dahil 4000’den fazla kimyasal vardır. Tütünde bulunan bu ve diğer kimyasallar iyileşme işlemini yavaşlatabilir ve periodontal tedavinin etkisini azaltabilir. Puro, pipo ve tütün çiğnemek gibi diğer tütün ürünleri de ben zer toksinler içerir ve tamamen aynı sonuçları doğurur.

Sigara içenlerin gelişmiş periodontal hastalığa sahip olma ihtimali dört kat fazladır. 65 yaş üzerindekilerden her gün sigara içenlerin yüzde 41.3’ünde dişleri olmadığını bildirmektedir. BU oran sigara içmeyenlerde yüzde 20’dir. Tütün kullanıcılarında ayrıca ağız kokusu, ağız yaraları, diş lekesi ve oral kanser gibi rahatsızlıklar çok daha fazladır

 DİŞ BEYAZLATMA

Korudent diş kliniğinde herkesin güzel bir gülüşe sahip olması gerektiğine inanıyor ve tedavilerimizde sadece en kaliteli ve kabul görmüş olan malzemeleri kullanmaktan gurur duyuyoruz.

Gözler ve dişler, vücutta en çok dikkat çeken yerlerin başında gelir. Şüphesiz herkes sarı, cansız dişler yerine, parlayan beyaz dişleri olmasını ister, Bunun sağladığı gülümseme ise insanı kendinden emim, sağlıklı ve çekici gösterir. Ergenliğin bitimine kadar hemen herkes beyaz dişlere sahiptir, fakat bu yaştan sonra sigara, çay, kahve ve kullandığımız ilaçlar ve tabiki fırçalama alışkanlıklarımız dişlerdeki renkleri bozmaya başlar.

DİŞ BEYAZLATMA FİYATI VE YÖNTEMLERİ

Hedefimiz, sizin parlayan beyaz dişlere ve daha güzel, kendinden emin bir gülüşe sahip olmanızdır.

 1. Diş beyazlatma güvenli midir?
  Diş beyazlatma, bir dişhekimi kontrolünde yapıldığında tamamen güvenilir bir yöntemdir.
 2. Diş beyazlatma ağrılı mıdır?
  Diş beyazlatma tamamen ağrısızdır. Diş hekiminizi beyazlatma işlemine başlamadan önce ağızda tam bir muayene yapar ve eğer gerekirse, beyazlatma bölgelerinde tedavi yapar.
 3. Dişlerim ne kadar beyazlayacak?
  Bir tedavi seansında 10 tona kadar açılma bekleyebilirsiniz, bu arkadaşlarınızın veya ailenizin s,izde oluşan değişini fark edebilmesi için gerekenden fazla bile olabilir, ancak ileri derecede lekelenmiş dişler kinci bir seansa gereksinim gerektirebilir.
 4. Diş beyazlatma ne kadar sürer?
  İyi bir ağız hijyeni ile dişlerinizdeki beyazlığı yıllarca muhafaza edebilirsiniz.
 5. Diş beyazlatma işleminden sonra dişlerim kireç gibi beyaz mı olur?
  Hayır, tecrübeli bir diş hekimi nezaretinde yapılan kontrollü beyazlatma sayesinde dişleriniz, tamamen doğal ve hiç bir şekilde yapay olmayan bir beyazlığa kavuşacaktır.

Diş üzerinde çürük kırık veya renk problemi gibi sorunlar olduğunda diş üzerine yapılabilecek çeşitli diş hekimliği uygulamaları vardır. Uygulanacak tedaviler sayesinde dişleri azda daha uzun süre tutmak ve aynı zamanda estetik bir görünüm sağlamak mümkün olabilmektedir. Diş hekimleri muayene olduğunuzda size ağzınızda yapılması gereken işlemleri sıralar. Acil tedaviler ve uzun dönem tedaviler olarak ikiye ayrılır.

Çürük ve diş taşı gibi problemler en kısa sürede tedavi edilmelidir. Eksik dişler ve estetik işlemler için bir miktar beklemek mümkün olabilir. Diş hekimi size tedavilerinizi hangi sıraya göre yaptırmanız gerektiği konusunda da bilgi verecektir.

Tedaviye başlamadan önce, bu bölgedeki tüm sağlıksız dişler tedavi edilmelidir.

Beyazlatma öncesi diş hekiminiz beyazlatma öncesi rengini belirler.

Diş taşı temizliği yapılır.

Diş hekiminiz beyazlatma jelini dişlerinize uygular..

Diş temizlendikten sonra aynı prosedür iki kez daha uygulanır.

 

 

Exit mobile version