Diş Temizletmek Zararlımı?

İnsanlarda diş kayıplarının önemli bölümü  çoğunluğu diş etlerinden ve dişleri çevreleyen sert doku hastalıklarından kaynaklanır.
Diş üzerine yapışan ve plak denilen bakteriler diş eti hastalıklarına neden olur.
Bakteri plağı uzaklaştırılmaz ise temizlenmezse tartar (kalkülüs) denilen diş taşlarına dönüşür. Plak ve diş taşlarının birikmesi ağzımızda tahrip edici bakterilerin çoğalmasını sağlar ve bunun sonunda diş ve dişeti arasında cep denilen boşluklar ve dişeti çekilmeleri oluşur.
Bakteri plağı dişin çevresindeki kemik tahribine yol açan enzim salgılar sonunda da diş kaybedilir.
Diş taşı temizliği dişeti hastalıklarıyla mücadelenin temelini oluşturur. Ağız sağlığının genel vücüt sağlığının bir parçası olduğunu düşünerek dişetlerinizin bakımını ihmal etmeyin ve gerekiyorsa dişlerinizi mutlaka temizlettirin.
Diş eti sorunlarının üstesinden gelmek için plakların, tartarların ve dişeti cebindeki bakterilerin ağız ortamından uzaklaştırılması gerekir. Ultrasonik cihazlarla ya da uygun el aletleriyle yapılan müdaheleler sonucunda bu zararlı oluşumlar çıkarılır. Bu aletler diş minesine kesinlikle zarar vermezler çünkü diş hekimlerince kullanılan profesyonel aletlerdir. Diş taşlarını temizlerken hava, su ve püskürtülen özel bir temizleme tozundan da faydalanılır.
Diş temizliğinin ilk amacı diş taşlarının ve sorunlu enfeksiyonlu dokuların uzaklaştırılmasıdır. Dolayısıyla zararını bırakın oldukça faydalı bir tedavi metodudur.
Daha önceden diştaşları nedeniyle diş etleri çekilmişse, diş taşlarını temizleyince de doğal olarak diş kökleri açığa çıkar.

Kişiler diştaşlarını temizletince köklerinin açığa çıktığını zannedebilirler. Aslında onlar önceden kötü ağız bakımı ve diştaşları sebebiyle oluşmuş çekilmelerin sonucudur. Yapılan temizlik işleminin bir sonucu değildir.
Operasyonla dişeti çekilmeleri yerine getirilemiyorsa dişetlerinin daha fazla çekilmemesi için iyi bir ağız hijyeni şarttır.
Diş taşı temizliği çok sık yapılıyorsa ağız hijyeniniz iyi değil anlamına gelir. Ortalama 6 ayda bir gittiğiniz diş hekiminiz sizi bu konuda uyaracaktır.
Unutmayın ki ,diş temizliğinden sonra yeniden diştaşı oluşumunu engellemek sizin elinizdedir. Diş hekiminizin gösterdiği şekilde fırçalayarak ve arayüz bakımını yaparak istenen ağız sağlığına kavuşursunuz.
Diş temizliği yapıldıktan sonra hızlı bir şekilde yeniden diş taşı oluştuğunu düşünüyorsanız fırçalama zamanınızı ve şeklinizi gözden geçirmelisiniz. Temizlik yapılan dişkısa sürede yeniden kirleniyorsa iyi bakılmadığı anlamına gelir.