Dişeti hastalığınınbelirtileri dişetleri kırmızı, kanamalı ve şişmiş ise

Dişeti hastalıkları, sadece dişeti hastalıkları uzmanı tarafından tedavi edilebilir.İlaç kullanımı ile tedavisi mümkün değildir.

Dişeti hastalığı nasıl önlenir?

  • Günde en az iki kere doğru diş fırçalama
  • Günde en az bir kere dişipi kullanımı
  • Altı ayda bir düzenli dişhekimi ziyaretleri

Dişeti hastalıklarının tedavisi:

Dişeti hastalığının erken seviyede gingivitis olarak adlandırılır. Dişetleri kırmızı, kanamalı ve şişmiş olabilir. Dişeti hastalığının bu aşaması geriye dönüşümlü olabilir. Bazen sadece daha iyi bir ağız bakımı profesyonel diş temizliği tedavi için yeterli olabilir.

Dişeti hastalığının seviyesine bağlı olarak dişeti uzmanı (periodontolog); diş temizliğinin yanı sıra küretaj ve kök yüzeyi düzleştrilmesi işlemi önreilebilir. Özel dental enstrümanlar kullanılarak plak ve diştaşları dişeti cebinden uzaklaştırılır. Daha sonra kök yüzeyleri düzleştirerek dişetinin itileşerek dişe sıkı bir şekilde yapışması sağlanır. Bu tedavinin yeterli olmadığı durumlarda dişeti operasyonlarının yapılması da gündeme gelmektedir.

Dişeti hastalıkları kendi kendine, antibiyotik, gargara, vitamin… gibi tedavilerle iyileşmez. Mutlaka bir dişeti uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir. Erken dönemde teşhis edilmesi dişetleri kadar dişlerinde sağlığını koruyacaktır.