En iyi diş hekimi

En İyi Diş hekimi Kim?

İstanbul’un ve Türkiye’nin en iyi diş hekimi kimdir? Bu soruya yanıt arayanlar için her yönü ile en iyi diş hekimi kriterlerini araştırdık. Önce mahallenin, sonra ilçenin sonra ilin en iyi doktoru ve diş hekimi kimdir sorularını yanıtlayıp il birincileri arasından da Türkiye’nin en iyi diş hekimini bulmak istedik. Sadece İstanbul un en iyi diş hekimi bile bana yeterdi aslında. Diğer şehirlerde tedavi yaptıracaklar için bir öneri oluşturabilirsem hem fazla site ziyaretçim olacak hem de insanlara yardımcı olmuş olacaktım.

İşe nereden başlayacağımı bilmiyordum. Sonra aklıma kazanan diş hekimi iyi hekimdir gibi bir fikir geldi. En çok vergi veren hekimlerden yola çıkartabilirdim. bunu araştırdım. Gerçekten çok kazanan iyi doktor diye düşünürken hekimlerin mal varlıkları ve genel kazançları ile vergilendirildiğini öğrendim. Hatta vergi rekortmeni olmuş bir diş hekimin muayenehane resimlerinde son derece iptidai şartlarda çalıştığını gördüm. Bu rekortmen konusu yanlış bir yaklaşımdı anlaşılan. Şimdi işe nereden yaklaşmalıydım. Yine en yakınımdaki başarılı diş hekimleri ile başladım. Bir hasta çok iyi derken diğeri benim canımı okudu o doktor diyordu. Kafam gittikçe karıştı. Nasıl bir hasta çok memnun diğer hasta şikayetçi oluyordu. Bir bayram gezmesinde diş konusu açıldı. Ben de ortaya bu araştırmam ile ilgili gördüğüm çelişkiyi attım. Meğer orada diş hekimi Sertaç bey varmış. Bakın bize neler anlattı.

Türkiye dünyanın en iyi hekimlerinin olduğu bir ülkedir.
Hekimlere gösterilen toplumsal kültür gereği prestijli ve saygın bir meslek olması yıllardır en basarili ve yetenekli gençlerin diş hekimliği ve tip dallarını tercih etmesine neden olmuştur.
Diş hekimliği bilim sanat ve yeteneğin teknoloji ile buluştuğu bir meslektir. En iyi diş hekimi için bir tespit yapmak zordur.
Mesleklerde branşlaşma tıp ve diş hekimliği olarak giderek artmaktadır. Bir hekim iyi diş çekebilir ancak iyi diş kesimi yapamaz. Diş dolgusu veya kanal tedavisi gibi işlemleri son derece başarılı bir şekilde tamamlayabilir ancak diş eti tedavisinde iyi olmayabilir. 

  • Estetik diş hekimi
  • İmplant diş hekimi
  • Protez diş hekimi
  • Cerrahi diş hekimi
  • Tedavi diş hekimi
  • Ortodonti yapan diş hekimi

 

MODERN DİŞ HEKİMLERİNİN UYGULADIĞI TEDAVİLER

20120722-182017.jpg
EN İYİ DİŞ HEKİMİ KİM?

Her diş hekiminin bütün tedavilerde başarılı olamadığını öğrendiğimde diş doktorlarının da branşlaşmaya başlamış olduğunu öğrenmiş oldum. Çene cerrahları özellikle yirmi yaş dişlerinin çekilmesi işlemini yapıyorlar. Diş hekimleri bu işlemi yapmayı pek sevmedikleri için yirmi yaş dişi kalsın zararı yok diyebiliyorlar imiş. Oysa ağrı yapan veya ağız kokusuna neden olan yirmi yaş dişleri için çekim gerekiyormuş. Yirmilik diş çekiminde çene cerrahları tecrübeleri ve kullandıkları özel pahalı fizyodispenserlar nedeni ile daha kısa sürede işlem bitiyor. Yirmi yaş dişi çekilince şişlik olması doktorun iyi olması ile ilgili değil. Kim çekerse çeksin diş kemik içerisinde sıkışmış pozisyonda ise yirmilik dişin şişmesi olası bir durum. Daha doğrusu çekim yerinin diş çekimi sonrası şişmesi olası bir komplikasyon olarak görülüyor. Çene cerrahları implant yapım işinde de spesifik bir branş. Kemik tozu ilavesi ve kemik genişletme işlemlerini çene cerrahları yaparmış. İmplant ile ilgili bilgi almak isteyen bir misafire Diş Dr. Sertaç Kızılkaya kendi web sitesi adresini söyledi www.drsertac.com adresinden aldığım bilgileri kaynak göstererek buraya

İmplant, çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine onların fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.Fiziksel olarak yüz estetiğinin ayrılmaz ve bütünlüğünü sağlayan bir parçası olan dişler, yaşanılan kayıplar sonucu psikolojik ve sosyal çevre bakımından rahatsızlıklara neden olabilir. Bu etkenlerin dışında beslenme, sindirim sorunları ve konuşma bozukluklarına da yol açtığı gözlenmektedir. Diş eksiklikleri, doğal dişlere bağlı köprü protezleri veya çıkarılıp takılan hareketli protezler gibi klasik yöntemler ile tamamlandığı gibi implant destekli protezlerle de yapılabilir.

Tek veya Daha Fazla Diş Eksiklikleri ve implant

Hekim olarak eksik olan diş tedavisi tek diş için uygulanacaksa köprü ile restore edilmesindense, implant ile tedavi edilmesi daha koruyucu olacağından tavsiye edilmektedir.

Köprü protezi yapılabilmesi için sağlıklı dişlerin küçültülmesi sonucu üzerlerinin kaplanması gerekecektir. Bu köprüler belirli aralıklarla değiştirilmesi ekonomik bir çözüm değildir. Bunun yerine eksik diş veya dişlerin boşluğuna yerleştirilecek implantlar sayesinde, eksik diş yanında bulunan sağlıklı dişlere zarar vermeden tedavi edilebilir.

Tam Dişsizlikler

İmplant destekli protezler, eğer ağızda hiç diş kalmamışsa, bulantı refleksi ve protezin tutuculuğunun yeterli olmaması nedeniyle, hareketli protez kullanılmadığından kişiye ihtiyacı olduğu konforu sağlayabilir.

İmplant Aşamaları Nelerdir?

Muayene ve Planlama

İmplant multidisipliner bir yaklaşımla yapılır. Bu bir ekip işi olup; implantı çene kemiği içine yerleştirecek cerrahi uzman ile implant üstü protezi yapacak protez uzmanı birlikte çalışırlar.

İmplant ileri derecede kontrol edilemeyen diyabet gibi bazı sistemik hastalıkları olan kişiler dışında herkese uygulanabilir. İmplantlar titanyumdan yapıldıkları ve doğal diş kökü yerine konumlandırıldıkları için doku uyumludurlar ve herhangi bir alerjik veya toksik rahatsızlığa neden olmazlar.

Muayene aşamasında detaylı bir ağız içi muayenesi ile diş etleri, alt çene ve üst çenenin ilişkileri ile dişler arasındaki ilişki incelenir. En az hata ile tedavi sürecinin tamamlanması için klasik radyografileri dışında, komplike vakalarda üç boyutlu tomografi istenilerek, çenenin birebir ölçü modeli belirlenir, implantların yerleştirileceği bölgeler planlanır.

İmplantların Yerleştirilmesi

Doğru planlama süreci, en s ağlıklı tedavinin başlangıç noktasıdır. Yapılacak operasyona dahil olacak uzman, deneyimli ekip, gerekli ekipman ve gerekli hijyenik ortamda yapılması da ayrıca önem taşımaktadır. İmplantlar diğer diş tedavileri gibi lokal anestezi sonucu uygulanmaktadır. Fakat çene kemiğinin yeterli olmadığı ve greft dediğimiz doku ilavesinin gerekli olduğu bazı vakalarda, uzun operasyonlarda veya aşırı stresli hastalarda genel anestezi veya sedasyon altında konforlu bir şekilde operasyon yapılabilmektedir.

Protezlerin Yapılması

Operasyon sonunda osseointegrasyon denilen implantın kemik yüzeyine bağlanması beklenmelidir. Bu süreç kemik yapısına göre farklılık gösterebilir. Süreç tamamlandıktan sonra üst yapı oluşturulur. Operasyondan sonra protezler yapılıncaya kadar estetik ve fonksiyonun devamı için geçici protezler yapılır.

İmplant markaları denildiğinde pazar payı büyük olan Bego implant ITI Strauman, Nobel, Humantech implantlar en çok bilinir. İmplant yapan doktor kullanacağı implant markasını sadece implant fiyatına göre seçmez. Doktorun tavsiye edeceği implant markası en iyi implant markası değildir tabi Ama o doktorun uygulayacağı en iyi implant çeşidi tavsiye ettiği implanttır. Mesela ben Korudent diş kliniğimde Bego implantları öneriyorum. yıllardır sorunsuz olarak kullandığım bir implant markası. En iyi implant benim için Bego implant diyebilirim rahatlıklar.