Hiç Diş Olmayan Ağızda Kaç İmplant Gerekir?

Dişler bize çok lazım. Ama çeşitli nedenler ile onlar kaybediyoruz. Yaygın diş kayıplarında hem çiğneme işlevimiz hem estetiğimiz bozuluyor. Bunu telafi etmek için de diş tedavileri ve protez için diş hekiminin kapısını çalıyoruz değil mi? Bu yazıda size bütün dişlerini kaybeden bir kişinin ağzına kaç implant ile tedavi uygulanabildiğinden bahsedeceğiz. bildiğiniz gibi diş ve tıp bilimlerinde her tedavi kişiye özel planlanıp uygulaması gerçekleştiriliyor. Her kişi için en doğru tedavi planı farklı oluyor. Ama genel anlamda tam dişsiz ağızda implant yaklaşımı nasıl oluyor bu yazıda size bunu aktarmak istiyoruz. Eksik olmasın bilgi ve tecrübeleri ile bize son derece büyük destek veren çok saygın ve tecrübeli bir diş hekimimiz var. En doğru bilgileri kendisinden ilk ağızdan alıyoruz. İnternette yanlış çeviriler veya reklam amaçlı yazılar biz bilgi sağlamıyor değil mi? Bu yazıda gerçek bilgiye bizimle ulaşabileceksiniz.

Diş kayıpları en fazla diş çürüğü ve diş eti hastalıları nedeni ile gerçekleşiyor. bütün dişlerin kaybedilmesi de en fazla diş eti hastalığı sebebi ile görülüyor. Yaygın diş kanamaları ile başlayan sorun diş eti kanaması ve diş eti çekilmesi sonrasında diş sallanması ve bütün dişlerin çekimine kadar bir süreç izlemekte.

Dişler sallanmaya başladıktan sonra artık çok geç. Er yada geç dişler çekilecek.

Çekilen dişlerin yerine de diş protezi gerekecek. Neden mi? Çiğneme olmadan sindirim olmaz çünkü. Zaman içerisinde mide barsak hastalıkları, hazımsızlık gibi sorunlar yaşamak istemiyor isek dişleri yeniden yatırmalı ve diş fonksiyonlarını geri kazanmalıyız. Bütün dişler çekildi ve siz tam protez kullanmak istemiyorsunuz. Dişlerim yemek yerken oynamasın diyorsunuz sanırım. Evet buna göre size birkaç farklı diş tedavi planı yapılabilir.

EN AZ KAÇ İMPLANT?

Alt ve üst çene için kaç implant uygulanacağı farklıdır. Alt çenede kemik daha sert oması sebebi ile en az iki implant ve üzerine bir takılıp çıkarılabilen protez uygundur.

Üst çene için iki implant ve üzerine bir protez uygun bir tedavi yöntemi değildir. Kemik üst çenede daha süngerimsi yapıdadır ve Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan aldığımız bilgilere göre üst çenede en az dört implant üzerine bir protez uygulaması mümkün olabilmektedir. Bu planlama ile her iki çenede implant uygulanarak kullanılacak protez hastaya iyi bir çiğneme ve estetik fonksiyon sağlayabilmektedir. İmplant destekli sabit protez fiyatları ve tam dişsiz ağızlarda implant fiyatı hakkında aşağıda bilgiler bulacaksınız.

EN ÇOK KAÇ İMPLANT, EN AZ KAÇ İMPLANT GEREKİR?

Genelde bütçelerin kısıtlı olması implant tedavisi için ayrılması gereken tutarı da sınırlar. İmplant sayısının implant ile diş tedavi fiyatlarını önemli ölçüde etkilediğini biliyoruz. Ağzında hiç diş olmayan bir hasta için implant tedavisi alternatifleri ve bunların fiyat farkları ile ilgili bilgiler paylaşacağım. Ekonomik olarak daha ucuz implant tedavisi için en az kaç implant gerekir sorusu ile en çok kaç implant sorusunun cevaplarını mantık süzgecinizden geçirerek sizin için önerilen tedaviye karar verebilmeniz mümkün olabilecek.

Komple İmplant Diş

Alt ve üst çenede hiç diş olmadığını sıklıkla görüyoruz. komple implant diş yaptırmak istiyorum diyen bir hastanın da komple diş arzusunun ne olduğu farklı olabiliyor. Burada komple alt ve üst çene dişlerini yerine koymak mı? Yoksa her diş için bir implant yaptırmak mı? Komple implant diş kelimesini farklı anlamlar ile kullanan hastalar olduğunu görüyorum klinik hayatımda. Önce dişsizliği mi gidermek istiyorum anlamında kullanıldığı duruma bakalım.

Hiç dişiniz yok ve çiğnemek istiyorsunuz. alt ve üst çene için damak protezi veya tam protez ile eksik dişler yerine diş yapılabilir. bu tam protezler takılıp çıkarılır Hareketli protezler olarak adlandırılan bu tip protezlerin iki çeşidi vardır. İmplant destekli hareketli protezler ve damak destekli hareketli protezler. İmplant ile tutunarak daha kolay çiğneme ve konuşmamıza olanak sağlayan implant destekli protezler için alt çenede ve üst çenede kaç implant gerekeceği ile ilgili bilgileri aşağıda anlatacağım. Bu implant sayılarının neye göre değiştiği hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Sizin için özel bir tedavi planı yapmamızı isterseniz www.drsertac.com/iletisim sayfasından randevu alarak ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Üst Çene İmplant Uygulaması

Üst çenede bulunan dişlerimiz yerine getirdikleri ısırma kesme fonksiyonlarının yanı sıra başka önemi işlevlere de sahip. Ne şe yarıyor biliyorsunuz sanırım. Konuşmamız esnasında sesleri çıkarırken dilimizin önünde bir duvar gibi durarak ses oluşumuna katkı sağlıyor. Üst dişleri olmayan kişilerin konuşmaları peltekleşir ve zor anlaşılır. Diğer bir önemli işlev ise estetik görüntüdür. Gülme sırasında diş görüntüsü ifadenin önemli bir bileşenidir. Bu görüntüden de mahrum kalmak istemeyiz. Bir diğer işlev ise dudak ve yanağa verdiği destek.

Yukarıda saydığım nedenlerden dolayı üst çene dişler kaybedildiğinde hemen yerine yenilerini yaptırmak istemekten daha doğal bir durum yoktur. Üst çene implant uygulamasında alt çene implant uygulaması na göre bazı farklılıklar var. Birincisi üst çene kemiğinin sertliği. Kemik yapısı süngerimsi bir kemiktir. Daha kolay erime olur. Yoğunluk olarak da daha az yoğun ve gözenekli bir yapıda olan üst çene kemiği implant için alt çene kemiğine göre daha dezavantajlıdır.

Yukarıda saydığım sebepler nedeni ile üst çenede hiç diş olmadığı durumlarda en az dört implant üzeri protez uygulaması önerilir. İmplant sayısı iki olduğunda maalesef zaman içerisinde bu implantları kaybedildiği bilimsel olarak ortaya koyulmuş bir gerçektir. Sabit diş istenildiğinde ise altı implant zerine on veya on iki diş uygulanabilmektedir. Üst çenede altı implant uygulaması için arka azı diş bölgelerine de uygulama yapılması gerekir. Sinüs boşluklarının olduğu bu alanda kemik yüksekliği her zaman yeterli olmayabilir. Sinüs lifting işlemi adı verilen kemik tozu ile sinüs tabanını yükseltme işlemi yapılması gerekir. Bu işlem için ilave ücret ve zamana ihtiyaç vardır. Kemik tozu ile ilgili yazımı https://www.drsertac.com/dis-tedavisinde-kemik-tozu bu linkte bulabilirsiniz.

Üst Çene İmplant Fiyatları

İmplant fiyatları alt çene veya üst çene olarak farklı değildir aslında. ama uygulama biçimleri ve sayıları farklı olduğu için üst çene implant ücreti alt çene implant fiyatlarından daha yüksek olmaktadır. Üst çenede en az maliyetli implant uygulaması için dört implant gerekir. Bu tam dişsiz ağız yani ağzında hiç diş olmayan için bir tedavi planı tabi. bu tür bir işlem yapılacağında implant uygulandıktan sonra üzerine bir takılıp çıkarılabilen diş protezi uygulanması gerekir. Dört implant ve protez fiyatı yaklaşık 2500-3500 Euro seviyelerinde olmaktadır.

Alt Çene İmplant Uygulaması

Üst çene için gereken en az dört implant alt çenede kemik yapısı nedeni ile ikiye düşer. İki köpek dişi bölgesinde yani bir sağ bir sol tarafa uygulanan implant sayesinde alt çene tam dişsizlik sorunu çözülmüş olur. İki implant üzeri takılıp çıkarılabilen bir protezin kullanımı hiç diş olmayan ağza yapılan total protezden çok çok daha rahattır. Hastalar hayatlarının kurtulduğunu ifade ederler. Tabi bazı hastalar için kemik hacmi ve sertliğine göre planlamada bu sayı dört olarak belirlenebilir. Bu ayrıntılar için röntgen çektirilerek hekim muayenesi yapılması gerekir. Genel çerçevede verilen bilgiler her zaman her durum için geçerli olmayabilmektedir.

Alt Çene İmplant Fiyatları

alt çenede iki implant ile takılıp çıkarılan protez uygulamasının mümkün olduğunu yukarıda anlattık. İmplant sayısı az olduğunda alt çene implant fiyatları da üst çene implant fiyatlarına göre daha az olabilmektedir. Genel olarak iki implant uygulaması ve üzerine takılıp çıkarılan bir hareketli protez uygulandığında 1500-2500 Euro aralığında bir maliyet ortaya çıkmaktadır.