İMPLANT DİŞ

İMPLANT  DİŞ

İmplant, eksik diş veya dişlerin fonksiyon ve estetiğini geri kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen titanyum bir silindirdir. İmplant tedavisi, tek bir diş için yapılabileceği gibi, birden fazla diş veya bir proteze destek amaçlı da kullanılabilir. Dişlerini kaybetmiş bireylere ikinci bir şans sunan implantlar sayesinde, bireyler hem sağlıklarına hem de estetik, güzel bir gülüşe sahip olurlar.

Protez kullanan hastalar, özellikle yemek yerken birçok sıkıntı çeker. Yapılan araştırmalara göre, protez kullanan hastaların %29′u sadece yumuşak ve ezilmiş gıdalarla beslenirken, %50′si birçok besinden uzak durur. Hastaların %17′ si de kendi dişleri ile daha etkili çiğnediklerini belirtmişlerdir. Total protez kullanan hastaların % 66′sı ise çiğnemede güçlük çektiklerini söylemişlerdir. Çiğnemede hissedilen zorluklarla birlikte sindirim sisteminde de bazı rahatsızlıklar görülür.

İmplant tedavisi ise, dilediğiniz zaman dilediğinizi yeme özgürlüğünü size sunmaktadır. Aynı zamanda implantlar kemik kaybını önlemekte de önemli rol oynar.Dişin kaybıyla uyarıcı eksikliği sonucunda kemik kaybı yani “rezorpsiyon” oluşur. İmplantın yaratacağı uyarıcı etki dişin uyguladığı ile benzer olduğu için, kemik kaybını sadece implantlar önleyebilirler.Bir diş kaybedildiğinde etrafındaki kemik dokusunda da kayıp olur. Kemik, yoğunluğunu ve formunu korumak için uyarıcıya ihtiyaç duyar. Çene kemiğiniz, dişlerin uyguladığı kuvvetle sürekli bir basınç altındadır. Diş, üzerine gelen kuvveti, kendisini çevreleyen kemiğe iletir.

İMPLANT DİŞ SORULARI?

  • İmplant fiyatı ne kadardır?
  • İmplant zararlı olabilirmi?
  • Ya implant tutmazsa?
  • İmplantımı nerede yaptırmalıyım?