İmplant kırıkları

İmplant üzerine gelen kuvvetlere karşı dayanım göstermediğinde kırılır. Yorgunluk kırıkları dediğimizde kuvvetin uygulama süresinin artışı göz önünde tutulması gereken bir problemdir. Kullanılan malzemeler kuvvet yoğunluğundan ve bu kuvvet yoğunluğunun yanı sıra frekans ondan etkilenir.

image
Estetik zirkonyum diş

Bir seferde uygulanan büyük bir kuvvet kırığa neden olabilir buna karşı bir malzeme uygulanan şiddetli fakat uzun süreli bir kuvvet tekrar sebep olabilmektedir. Bükülmüş da bir kıyafet askısı ilk bğkümde kırılmaz fakat tekrarlanan bükümler malzemeyi kıracaktır. Kırılma son büküm kuvveti daha büyük olduğu için değil yorgunluk meydana geldiği içindir.
Diş gıcırdatan insanlarda iki şekilde büyük risk vardır bu risklerden birincisi zamanla kuvvetlerinin büyüklüğü artacaktır çünkü kaslar diş gıcırdatma oldukça daha da güçlenecektir. Bir problem protez parçalarında ortaya çıkan kuvvetin sürekli olmasıdır. Uzun dönemli üzerine gelen sıkma kuvvetleri sorun yaratırlar. Bu yüzden implant uygulandığında diş sıkmanın insan ömrünü olumsuz etkileyeceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu dişler üzerine gelen kuvveti azaltmak için gece plakları yapılabilir.
Zirkonyum diş kaplama için de kırık önemli bir konudur.