İmplant diş kliniği

İmplant

İMPLANT UYGULAMALARI NEDEN VAR?

Diş implantları 1960’ların ortasından bu yana kayıp dişlerin yerine uygulanmaktadır. Son yıllarda kullanımları çok daha yaygın hale gelmiştir. İmplantlar, vücut dokuları ile uyumlu olduğu bilinen ve iyileşme sırasında bitişik kemik ile bağlanabilen bir metal olan titanyumdan üretilir. Artık diş implantlarının kayıp dişleri doğal görünümlü sonuçlarla değiştirmenin güvenli ve uygun bir yolu olduğunu göstermek için çalışmalardan ve klinik deneyimlerden elde edilen kanıtlar çoktur.

Diş implantları, geleneksel kuronlara, köprülere ve protezlere göre önemli avantajlara sahiptir:

  1. İmplantlar doğal dişler gibi görünür ve hissedilir.
  2. İmplantlar, doğal dişlerle aynı şekilde işlev görür ve dişleri yemek ya da temizlemede zorluk yoktur.
  3. Sağlıklı bitişik dişlerin, eksik diş veya dişler için destek görevi görmek üzere dosyalanması gerekmez. Bu nedenle, kök dolgularına ihtiyaç duyma olasılıklarının daha düşük olduğu anlamına gelir.
  4. İmplantın varlığı, değiştirilen dişlerin altındaki kemiğin yapısını korur, çünkü çiğneme kuvvetleri implant yoluyla kemiğe iletilir ve doğal kemik yenileme sürecini uyarır. Bu, hem geri yüklenen dişlerin hem de yüzün iyi bir görünümünü korumaya yardımcı olur.
  5. Diş implantları çıkarılabilir protezlere sağlam bir tutuş sağlamak için kullanılabilir.
  6. Diş implantları ile, bazı takma dişlerde olduğu gibi, yanlış dişleri yerinde tutmak için özel yapıştırıcılar kullanılmasına gerek yoktur.

Diş implantı nelerden oluşur?
Bir diş implantı esas olarak çene içinde hazırlanmış bir kemik soketine sokulan ve eksik diş için bir yedek kök görevi gören 8 ila 16 mm uzunluğunda bir titanyum vida veya silindirdir. İmplantın üst kısmına yerleştirilen abutment adı verilen özel bir bağlantı, yeni yedek diş ( taç ) veya dişler (köprü veya protez) için harici bağlantıyı oluşturur .

İyileşme sırasında, implantın titanyum yüzeyi, yaklaşık 3-6 ay sürebilen osseointegrasyon olarak bilinen bir süreçte çevreleyen kemik ile birleşir . Bu süreden sonra , implant bir veya daha fazla yanlış dişi desteklemek için yeterlidir.

Diş kayıpları tekli veya birden fazla olabilir. Eksik dişlerin yerleri yapılması planlanan tedavi türünü etkileyen faktörlerden birisidir. İmplant için diş eksikliği değerlendirmesi şu şekilde yapılır.

  1. Tek diş eksikliğinde İmplant

  2. Birden fazla diş eksikliğinde implant

  3. Üst çenede hiç diş olmadığında implant

  4. Alt çenede hiç diş olmadığı durumlar

1.Tek diş eksikliğinde İmplant

implant yapımı

İmplant bu gibi durumda dişinizin çekildiği bölgeye yerleştirilir.Çekim bölgesi görünür bir yerde ise ,örneğin ön kesici diş gibi o bölgeye geçici bir diş yapılır.Ortalama 3-4 ay beklenir.İmplantın kemiğe kaynaşma sürecinden sonra üstüne porselenden sürekli dişiniz yapılır.Yandaki dişlerinize hiçbir müdahalede bulunulmaz. İmplant yan dişlerinizden bağımsızdır.

Tek diş eksikliğinde implant yapımı
Tek diş eksikliğinde

2.Birden fazla diş eksikliğinde İmplant

Birden fazla diş çektirmiş iseniz her diş için implant planlanabileceği gibi (Bunun yapılıp yapılamayacağı ancak muayene sırasında hekiminizle belirlenir ) az sayıda implant yerleştirilip köprü şeklinde sabit dişler de yapılabilir.

Birden fazla diş eksikliğinde implant
Birden fazla diş eksikliğinde implant yapımı fiyatı

3.Üst çenede hiç diş olmadığında implant

Birden fazla diş çektirmiş iseniz her diş için implant planlanabileceği gibi (Bunun yapılıp yapılamayacağı ancak muayene sırasında hekiminizle belirlenir ) az sayıda implant yerleştirilip köprü şeklinde sabit dişler de yapılabilir.

Hiç diş olmadığında implant yapımı
Hiç diş olmadığında implant yapımı 

 

 

4.Alt çenede hiç diş olmadığı durumlar

Genelde bu tip durumlarda hastalar damak protezlerini kullanamamaktan şikâyet ederler. Bu tip vakalarda implantlar protezlerin oynamasını engellemek için kullanılırlar. Ataşman ya da bar şeklinde bir tutucu ataşman implantların üzerine yerleştirilir. Bu tutucu unsurlar pozitif çıkıntılarıdır. İmplantların üzerine overdenture protez denilen ve iç yüzeyinde ball ataşmanların yerleştiği girintili bölgeler bulunan hareketli protez yerleştirilir. Ya da alt çeneye iki implant yerleştirilip bir barla birleştirilebilir.Yine bu yapıların yerleşeceği şekilde hazırlanmış hareketli protez üste oturtulur.

 

Kimler implant yapabilir?

Diş implantları, bir veya daha fazla dişi kaybeden ve görünümlerini ya da çiğneme yeteneğini geri kazanmak isteyen hemen hemen herkes için uygundur; bununla birlikte, hastanın kemik dokusunun tamamen gelişmesi önemlidir, bunlar 18 yaşından küçük gençlerde kullanılmaz.

İmplantlar için göz önünde bulundurularak, ağrınız tedavi edilmemiş diş çürümesi veya aktif periodontal (diş eti) hastalığı olmaksızın sağlıklı bir durumda olmalıdır. İmplantlar, aktif periodontitin varlığında yerleştirilirse, implantın etrafında bir enfeksiyonun oluşması ve bunun sonucunda başarısızlığa ve kaybına yol açması tehlikesi vardır. Diş hekiminizin, tedaviden önce ağız hijyeninizin yüksek standartta olduğundan emin olması gerekir, çünkü implantların uzun süreli başarısı, iyi plak kontrolüne bağlıdır. Tedavi bittikten sonra, diş hekiminiz veya periodontistinizle düzenli takip randevularına katılmaya hazır olmalısınız, böylece implantları değerlendirebilir ve herhangi bir komplikasyonun erken aşamada önlenmesi için gerekli adımları atabilir.

Yukarıdaki implantlara ilişkin tüm kriterleri karşılıyorsanız, periodontistiniz, genel sağlığınız, eksik dişlerin sayısı ve konumu gibi sizin için bir çok faktöre bağlı olan mevcut çeşitli tedavi seçeneklerini tartışmaktan memnuniyet duyacaktır. Kemik dokusunun miktarı ve kalitesi.

İmplant ne zaman uygun değildir?

İmplant tedavisi, çene kemiği implantları barındırmak için yeterince kalın değilse ve kemik greftlemesi mümkün değilse mümkün olmayabilir. Ayrıca, implantlar, tedavi edilmemiş periodontitis veya kontrolsüz diyabetli hastalar için, enfeksiyon veya yetersiz iyileşme nedeniyle başarısızlık riski nedeniyle uygun değildir.

İmplant kullanımını engelleyen diğer tıbbi durumlar arasında kan pıhtılaşma bozuklukları; Bazı kemik hastalıkları, bağışıklık sistemindeki eksiklikler, ağır sistemik hastalıklar ve uyuşturucu kullanımı. Sigara içmek aynı zamanda önemli bir husustur, çünkü sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha az etkilidir ve implantlarının gevşemesini daha fazla yaşarlar. Sigarayı bırakmak başarılı implant terapisi şansınızı önemli ölçüde artıracaktır.

İmplant Yapım Süresi

Muayene

Tedaviye açık potansiyel tedavileri tartıştıktan sonra, diş hekiminiz veya periodonteriniz, ağzınızın ayrıntılı bir incelemesini gerçekleştirecektir. Daha sonra, kemik dokunuzun şeklini ve durumunu değerlendirmek ve istenen implant yerine yakın olabilecek sinirler ve sinüsler gibi önemli yapıların yerlerini belirlemek için çenelerinizden radyografileri alacaktır. Bu, diş hekiminin implantların tam olarak nasıl yerleştirileceğini planlamasına izin verir. Nadiren, X-ışınları yeterli değilse, üç boyutlu görüntüler sağlamak için bilgisayarlı tomografi (BT) taraması kullanılabilir, ancak bu pahalı bir prosedürdür ve sizi standart radyografilere göre daha fazla radyasyona maruz bırakır.

İmplantın / implantın yerleştirilmesi

Bego implant nasıl?
Bego implant nasıl?

İmplant cerrahisi, belirli klinik durumunuza bağlı olarak, tek aşamalı veya iki aşamalı bir prosedür kullanılarak gerçekleştirilebilir. Her iki durumda da, ameliyat, kemiği ortaya çıkarmak ve implant bölgesini şekillendirmek için özel bir matkap kullanarak sakızda küçük bir insizyon yapılmasını içerir. Tek aşamalı prosedürde, implant hazırlanan kemiğe takılır ve daha sonra sakızdan dışarı uzanan bir iyileşme başlığı adı verilen bir ek, bunun üzerine yerleştirilir. Bu iyileşme başlığı 3-6 aylık bir dönemden sonra kaldırılır ve bir post ve çekirdek şeklini alan abutment denilen kalıcı bir ek ile değiştirilir. Yedek diş veya taç, abutment üzerinde yerine yapıştırılır.İki aşamalı prosedürde, bir kapak vidası, implantın üst kısmının üzerine yerleştirilir ve sakız, iyileşme periyodu boyunca üzerine dikilir. İmplantın sakız içindeki küçük bir insizyonla açığa çıkarılması ve iyileşme kapağının takılması için ikinci bir prosedür gereklidir. Daha sonra, diş etleri iyileştikten sonra, iyileşme başlığı çıkarılır ve yeni taç için hazır olunca, abutment ile değiştirilir.

Diş etleriniz tamamen iyileştiğinde (yaklaşık 6 hafta sonra), diş hekiminiz ağzınıza yeni bir izlenim bırakacaktır. Bu, diş teknisyeninin tacı veya köprüsünü oluşturacağı dişlerin bir modelini yapmak için kullanılacaktır, dişlerin geri kalanıyla eşleşen doğal bir finişe ulaşmak için özel dikkat göstermeniz gerekir.

Kronların veya köprülerin takılması

Yeni kron ve köprüleriniz hazırlandığında, diş hekiminiz onları diş implantları üzerindeki abutmentlere yapıştıracak, görünümü ve uygunluğu değerlendirecek ve ısırırken alt ve üst dişlerinizin rahatça çalışıp çalışmadığını kontrol edecektir. Genellikle implantların stabil ve iyi çalıştığından ve bitmiş sonuçtan tamamen memnun olduğunuzdan emin olmak için birkaç gözden geçirme randevusu için geri dönmeniz gerekecektir.
Diş implantları uzun yıllardır başarılı bir şekilde kullanılmaktadır ve dikkatli bir bakımla uzun yıllar çalışacaklarını biliyoruz. Çalışmalarda, implantların% 95’i en az 5 yıl sürmektedir, ancak çoğunun daha uzun ömürlü olması muhtemeldir. İmplantınızın ömrünü en üst düzeye çıkarmak için sigara içmekten kaçınmanız şiddetle tavsiye edilir. Evde çok kapsamlı bir ağız hijyeni programına devam etmek ve implant, diş ve diş etlerinizi dikkatli bir şekilde incelemek için diş hekiminizdeki düzenli hatırlatma ziyaretlerine devam etmek son derece önemlidir. Bu, implantınızın ve dişlerinizin profesyonelce temizlenmesini sağlar ve herhangi bir problemin implantınızın stabilitesini tehdit etmeden önce derhal ele alınmasını sağlar.
Çok iyi ağız hijyeni, düzenli hatırlama randevuları ve sigara içmekten kaçınma ile, diş implantınızın uzun yıllar sürmesi için her türlü şansı vardır.

Bir implantın başarısız olmasına ne sebep olabilir?

İmplant yerleştirildikten sonra iyileşme süreciyle ilgili herhangi bir sorun yaşanmadığı düşünüldüğünde, en olası başarısızlık nedeni ağız hijyeni yetersizliğidir. Diş temizliği zayıf ise, implant yüzeyinde bakteriler birikerek , implant – mukozit çevresindeki mukoza zarının iltihaplanmasına neden olacaktır . Tedavi edilmeden bırakılırsa, bu , implant çevresinde iltihap ve kemik kaybı olduğu peri-implantitis olarak adlandırılan daha tehlikeli bir duruma ilerleyebilir . Sonunda, implant kemikte ankrajını kaybeder ve gevşer.

Mukozit ve peri-implantit nasıl saptanır ve tedavi edilir?

Mukoza iltihabı veya peri-implantit mevcut olduğunda bunu tespit etmek kolay değildir. Çoğunlukla, tek uyarı işareti fırçalama ve interdental temizlik sırasında diş etlerinin kanaması için artan bir eğilimdir. İmplant yerleştirildikten sonra iyileşme evresinde bazı kanamalar beklenir, ancak implant yerleştirildikten sonra aylar veya yıllar sonra kanama meydana geldiğinde, inflamatuar değişikliklerin kesin bir işareti olur. Fark edebileceğiniz diğer değişiklikler, lokal şişlikler, kötü nefes alma veya kötü bir tat ve implant, köprü veya protezlerin gevşemesidir.

Diş hekiminizle düzenli geri çağırma randevuları, herhangi bir şüpheli değişimin erken alınmasını ve böylece peri-implantitisin önlenmesini sağlar. Planlanan ziyaretler arasında implantınızın çevresinde herhangi bir iltihap belirtisi fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede randevu almanız çok önemlidir.

Mukozit ve peri-implantit tedavisi, bakteriyel tortuları gidermek için implant yüzeyinin profesyonel temizliğini içerir. Ayrıca, bir antibakteriyel gargara veya jel kullanmanız istenebilir veya bazı durumlarda, enfeksiyonu ortadan kaldırmak için bir antibiyotik reçete edilmelidir. Peri-implantit daha ileri düzeydeyse, diş hekiminiz temizlik için daha iyi erişim elde etmek için cerrahi prosedürü düşünebilir. Ancak, durum kontrol edilemiyorsa, implantın çıkarılması gerekebilir.

Mukozit ve peri-implantitin daha erken saptanması, başarılı tedavinin şansıdır.

İmplant Güvenli Tedavi mi?

İmplant ötürü sürekli güvenle yapılmaktadır. Toplumda birçok yanlış kanı ve ön yargının olduğu bir tedavi yöntemidir. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile sizin için doğru ve gerçekleri anlatacağımız bu yazıyı hazırladık. Belki de hayatınızın en büyük konforunu sağlayacak olan bir tedavi yöntemi olan implant yapımından sakın korkmayın.

Genel bir bilgi verdikten sonra merak edilen konular hakkında keynağı belli ve güvenilir cevaplar alacaksınız. İmplant ağızda yitirilen diş veya dişlerin yerine uygulanan suni diş köküdür. Çene kemiği içine yerleştirilen ve kemikle kaynaşarak doğal diş kökü görevini üstlenen bir çeşit vidadır. Malzeme olarak vücut ile uyumlu titanyum malzemesi kullanılır. Diğer bir değişle o bir titanyum vidadır aslında. Bu titanyum vida vücut tarafından kolaylıkla kabul edilirler. Hiçbir yan etkileri yoktur. İmplant kemik içine yerleştirildikten sonra İki-dört ay gibi bir süre implantın kemik ile kaynaşması beklenir, bu süreç sonunda protez aşamasına geçilir.

İmplant uygulaması, kesinlikle güvenli bir tedavidir. Diş implantları dünya da yaklaşık 40 yıla yakın bir süredir güvenle uygulanmaktadır.Diş implantı uygulaması hem hastalar için hem de uygulanabilirliğindeki kolaylıktan ötürü giderek artan bir ivme ile uygulanmaktadır.

İmplant diş kliniği
İmplant diş kliniği

İmplant Ömrü ?

Doğru planlanmış, doğru teknikle çene kemiğine yerleştirilmiş ve üzerine uygun bir protez yapılmış bir implantta hastanın ağız bakımı ve düzenli hekim kontrolleri de atlanmazsa implantın ömrü yaşam boyudur denebilir.İmplant tedavisine hekim tarafından yapılan muayeneden sonra karar verilmektedir. Eğer diş kaybı varsa ve bu diş kaybından sonra kendi dişleriniz gibi kullanabileceğiniz bir protez yaptırmak istiyorsanız diş implantı sizin için en doğru tercih olacaktır.

İmplant Kaybında Ne Olur ?

Kaybedilen implantın yerine yenisi uygulanabilir. Çok az görülen bu durum genellikle telafisi mümkün bir olaydır. Kemik ile kaynaşmayan implant yerine yenisi uygulanabilir. Yeni implant için elverişli kemik yok ise diğer diş tedavi yöntemleri uygulanabilir.

İMPLANT YAPIMI SONRASI

Yara bölgesine dikkat etmeniz gerekir. İmplant operasyonundan hemen sonra dilinizle yara bölgesine dokunmayın, basınçlı bir şekilde ağzınızı çalkalamayın ve tükürmeyin. İmplant operasyonundan sonra implant üzerine dayanak denilen iyileşme başlıkları yerleştirilir.Ve ortalama 5-7 gün sonra da dikiş alınır.

İMPLANT DİŞ FİYATLARI

İmplant fiyatları hastaların bu tedavi için ekonomik yerler aramalarına neden oluyor. Ancak implant gerçekten maliyetli hassas çalışma gerektiren ve hata kabul etmeyen bir tedavi seçeneğidir. İmplant fiyatları implant markası yani implant üreticilerinin implantı sattığı fiyat ile doğrudan bağlantılı olduğu gibi kliniğin genel giderleri ile de bağlantılıdır.

20120719-153134.jpg

İmplant markalarına göre implant fiyatları değişiklik gösterir. Her markanın farklı bir satış stratejisi olması olağan karşılanmalıdır. Kimisi implantı uygun fiyat ile verirken dayanak kısmını veya ölçü parçaları  için daha yüksek ücretler talep eder. Kimi İmplant üreticileri ölçü parçaları için ücret talep etmez iken implant fiyatını yüksek tutabilir. En iyi implant satıcısı sürekliliği olan implant satıcısıdır. Üretim ayrı bir proses olarak değerlendirilmelidir. Bazen çok kötü satıcıların elinde çok iyi imal edilmiş implant markaları olabilmektedir. İyi bir implant üreticisi yılların deneyimi ve araştırma geliştirme faaliyetlerine ayırdığı bütçe ve elde ettiği farklılıklar ile ön plana çıkmaktadır.

Yerli implant markaları büyük bir gayret ile çalışmalarına başlamış ve bir hayli mesafe almışlardır. Yılların deneyimi ve teknolojik altyapısını kullanan Alman implant markası Bego ile aralarında bana göre bir hayli fark bulunmaya devam etse de uygulanabilir implantlar olduğu için yerli implant üreticilerini tebrik etmek isterim.

Web sitemizde yer alan konular sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. İçerik, rahatsızlıklarınız hakkında tanı koymaz, tedavi sunmaz. Bir hastalığın pek çok farklı belirtisi olabileceği gibi, bir belirtinin de pek çok rahatsızlığın sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle ağız ve dişlerinizden kaynaklanan herhangi bir sorunda yapmanız gereken derhal yetkili bir hekime muayene olmaktır. Hastalığınızla ilgili tanı, teşhis ve uygun tedavi hekiminiz tarafından belirlenmelidir.

 

Bir cevap yazın

×

Powered by WhatsApp Chat

× WhatsApp ile randevu alın