İmplantlar

İmplantlar, dişetlerinizin altındaki çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen metal materyallerdir. Yerleştirildikten sonra, üzerine protez diş yapılır.
Çene kemikleri üzerindeki diş eksiklikleri, genetik nedenlere dayanıyor olabildiği gibi, erken yaşta diş çürüklüğü problemi yaşayan kişilerde dişlerin çekilmesi sonucunda da diş eksiklikleri meydana gelebilmektedir. Diş eksiklikleri, diş ve diş eti sağlığı açısından belirgin bir zarar oluşturmasa da estetik açıdan göze hoş görünmeyen bir görüntü meydana getirebilmektedir. Bu diş eksikliklerinin giderilmesi için dişlere sabit köprü uygulaması yapılabildiği gibi, implant olarak bilinen yapay dişlerin diş kemiğine gömülmesi şeklinde bir tedavi yöntemi de tercih edilebilmektedir. İmplantoloji disiplini tarafından kontrol edilmekte olan bu uygulama genellikle sabit köprüleri ya da takılıp çıkarılabilen protezleri kullanmak istemeyen kişilere uygulanmaktadır. Dişlere implant uygulamasında hastanın diş ölçüleri alındıktan sonra oluşturulan yapay diş çene kemiğine vidalanmaktadır. Lokal anestezi veya genel anestezi altında uygulanan bu yöntemde hasta hiçbir acı hissetmemektedir. Başlangıçta geçici olarak uygulanan implant 3 ile 6 ay bir kullanım süresinden sonra kalıcı hale getirilmekte ve implantların sabit ya da takılıp çıkartılabilen tipleri bulunmaktadır.

İmplantlar, titanyum elementinden yapılmakta ve diş hekimin uzmanlığı ve yapılan işin kalitesine göre bir implantın ağızda kalabilme süresi değişmektedir. Yine de eskiden sadece 5 yıl ağızda kalabildiği bilinen implantların, diş hekimliği tekniklerinin ve ekipmanlarının geliştirilmesi ile artık çok daha uzun süreler veya hayat boyunca bile ağızda kalabilir. Bu tedavi yönteminde, implantların titanyum elementinden yapılıyor olması, insan vücudunun titanyuma karşı alerjik bir reaksiyon göstermemesinden kaynaklanmaktadır. Böylece vücut implantı kabul etmekte, çene kemiği ile implant arasında sıkı ve tam bir bağlantı sağlanarak, fonksiyonlarını gerçek dişlere en yakın şekilde gerçekleştirebilen yapay dişler oluşturulmaktadır.  İmplant uygulanmasından sonra, implant kaybının yaşanması durumu, vücudun implantı kabul etmemesinden değil, implant etrafında bir bağ dokusu meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır. Çevresinde bağ dokusu oluşması nedeni ile kaybedilen İmplantın tedavisi için; kaybedilen implant çıkarılarak yerine yeni implant takılması gerekir.  İmplantın kemik ile kaynama oranı ise %98’dir.

Bu Sayfanın İçeriği

2016 İmplant fiyatı

Bilgi almak için iletişim sayfasından bize ulaşınız. Hızlı bir şekilde yanıt alacaksınız.