Ortodonti Tel Tedavisi

İlk Randevuda Neler Yapılır?

İlk görüşmede  bir form doldurmanız istenir. Daha sonra ilk muayeneniz yapılır, size bazı sorular sorulur ve size aydınlatıcı bilgi verilerek olası tedavi Plan’ı anlatılır. Ancak kesin tanı, gerekli film ve modellerin incelenip, analizlerinin yapılmasından sonra konulur. Tedavi Plan’ı sizinle paylaşılır ve onayınız alındıktan sonra tedavinize başlanır .

Tedavinin Amacı Nedir?

Tedavinin amacı estetik, fonksiyon ve kalıcılıktır. Ortodonti tedavi sayesinde diş çene ilişkileri düzelir. Daha güzel bir görünüm, daha iyi bir çiğneme ilişkisi, daha cazip bir gülüş ile uyumlu bir yüz güzelliği kazanabilirsiniz.

Ortodonti tedavisine başlarken bilmeniz gerekenler.

1-Tedavi süresince dişlerin Çene kemikleri içerisindeki hareketleri ve çenelerin yeniden konumlandırılmaları esnasında , biyolojik Olayların ideal Sınırlar içerisinde gerçekleşebilmesi için ortodontik kuvvetler belirli Sınırlar içersinde uygulanır . Bu nedenle tedavi süresi uzundur.

Bu süre , problemin Şiddeti, hastanın yaşı ve tedaviye gösterdiği uyuma bağlı olarak 6 ay ile 3 yıl Arasında değişebilir.

2- Sadece dişleri ilgilendiren sorunlar her yaşda , Çene kemiklerini de içine alan iskeletler sorunlar ise büyüme ve gelişimin devam ettiği ( 9-15 Yaşları Arasında ) düzelebilir

Erişkinlerin iskeletler sorunları ortognatik cerrahi dediğimiz Ortodonti ve cerrahi işbirliği ile gerçekleşebilir.

3-Ortodontik tedavi süresince çok iyi bir ağız bakımı şarttır . Aksi takrirde çürüğe yakalanma şansı artacaktır.

4-Randevulara titizlikle uyulması gerekmektedir . ( 4-6 hafta aralıklarla )

5-Tedavi süresince asitli içeceklerden yapışkan, tatlı karamel gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekecektir . Sabit tedavi süresince sert meyveleri küçük Parçalar halinde tüketmek ve çekirdekli meyveleri çekirdeklerini çıkararak tüketmek gerekecektir .

Tedavi süresince Düşen her bir atışman tedavi süresini ve maliyeti arttıracaktır .

Yetişkin bireylerde Ortodonti

Yetişkin hastalarda kemik büyümesi tamamlanmış olduğu için, çenelere müdahale etmek güçtür. Dişlerle ilgili çapraşıklıklar, yer fazlalıkları, dişlerdeki dönüklükler gibi düzensizlikler düzeltilebilir. İskeletsel problemlerin varlığında ortodontist ve plastik cerrahın birlikte çalışmasını gerektiren ortognatik cerrahi çözümler yararlı olacaktır.