Ortodonti

Dişlerdeki çapraşıklık problemi genellikle genetik kökenli olmakta, çocukluk döneminde süt dişi gelişimi ve ana diş gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmediği durumlarda ortodonti problemi meydana gelmektedir.

Bu problem genellikle ana dişlerin çıkış istikametlerinde yer tutucu ve yönlendirici görevi gören süt dişlerinin bu işlevlerini yerine getirememelerinden dolayı ana dişlerin, diş etlerinin üst kısımlarından yamuk bir şekilde çıkmasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte çapraşıklık probleminin alt ve üst çene kemiklerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı meydana gelebildiği de bilinmektedir.
Çapraşıklık probleminin giderilmesi için erken yaşlarda tedaviye başlamak, çok daha etkili olmakta çünkü bu yaşlarda dişlerin yerlerinin değiştirilmesi ve konumlarının düzeltilmesi çok daha kolay olmaktadır. Çene kemikleri gelişimini tamamladıktan sonra, dişlerin düzenli bir pozisyona getirilmesi daha uzun bir zaman almaktadır.

Dişlerde ortodonti probleminin giderilmesinde en yaygın olarak kullanılmakta olan tedavi yöntemi diş teli uygulaması yöntemi olmaktadır. Dişlere diş teli uygulaması ortodonti tedavisi olarak da bilinmekte ve uygun bir şekilde konumlanmamış olan dişlerin hastalıklara ve çürüklere yakalanma ihtimali daha yüksek olduğundan, ortodontik tedavi sadece estetik açıdan kusurların giderilmesi için değil diş ve diş eti sağlığının korunması için de gerekli olmaktadır. Bir bireyin ortodonti tedavisine ihtiyacı olup olmadığına, sadece diş çapraşıklığı problemine bakılarak karar verilmemektedir.

Tedavi öncesi aşamada, öncelikle kişinin çene profilleri çıkartılmakta, çeşitli röntgenler çekilmekte ve kapsamlı bir ağız ve diş muayenesi yapılmaktadır. Tüm bu değerlendirmelerden sonra eğer gerek var ise ortodonti tedavisine geçilmektedir. Ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulan durumlar genellikle tipik belirtiler  göstermektedir. Örneğin, üst ön dişler diğer ön dişlerden daha önde ise, alt çene kemiğinin öne doğru çıkık ise, ağız kapatıldığında alt ve üst dişlerin birbirleri ile temas haline gelmiyor ise, dişler arasında herhangi bir sebepten dolayı boşluklar var ise ya da yeni gelecek dişler için çene kemiği üzerinde yer yok ise, tüm bunlar ortodontik tedavi için bir belirti ve neden olarak kabul edilmektedir.

Tüm bu problemlerin giderilmesi için dişlere diş teli yani braket uygulamasının yanında problem tipine uygun olarak daha birçok sabitleyici aparatın uygulanması da mümkün olmaktadır. Tüm uygulamaların dişler ve diş etlerine uyguladığı etki aynı olmakta, uygulanan tüm yöntemler dişlerin konumlarının çene kemiği üzerinde değiştirilmesi esasına dayanmaktadır. Belirtildiği gibi, tedaviye ne kadar erken başlanırsa sonuç o kadar çabuk alınmakta, ayrıca tedavi sırasında çene kemiklerinde ve dişlerde yer değişiminden kaynaklanan ağrılar oluşabilmektedir.

İstanbul ortodonti uzmanı ve ortodonti fiyatları için bilgi almak istermisiniz.?

05493474347 arayabilirsiniz.