Peynir, zeytin ve salça tuz oranları

Türkiye’de tuzla savaş devam ediyor. Ekmekten sonra peynir, zeytin ve salça gibi tuz oranı yüksek gıdalardaki oran da azaltılacak. Ayrıca tuz paketlerinde de sigara paketlerinde olduğu gibi uyarı mesajları olacak.

Sağlık Bakanlığı aşırı tuz tüketimini önlemek amacıyla ekmekten sonra peynir, zeytin, salça,turşu ve baharatlar için de devreye girdi.

Toplumda tuz miktarının azaltılmasını olumlu karşılayan da var, tuzdan vazgeçmenin zor olacağını belirten de. Beslenme ve Diyet Uzmanları ise gıdaları az tuzlu yemenin sanıldığı gibi zor olmadığını söyledi, “Uzun süre tuzlu yediğimiz için tuzlu yemek istiyoruz ama tuzu azalttığımızda dilin algılama süreci de düzeleceği için bir daha tuzlu yediğimizde acı gelecektir” dedi.

Fazla tuz kullanımı sağlığı bozuyor. Yemeklerdeki tuz miktarının 9 gram azaltılması felci yüzde 24, kalp krizi riskini ise yüzde 34 oranında azaltıyor.

Sodyumun sadece hipertansiyon sebebi olmadığını hatırlatan Vardarer, “Aynı zamanda böbrek rahatsızlıklarında, özellikle çok fazla salamura yiyeceklerle alınan tuz mide kanseri riski taşıyor. Çok fazla tuzun osteoporoz, yani kemik erimesine neden olduğu da biliniyor” vurgusu yaptı.

Tuzla mücadele kapsamında kısa bir süre içinde, tuz paketlerinin üzerine sigarada olduğu gibi uyarı yazılarının yazılması bekleniyor.