Protez Diş

1-Ağızda kalan dişlerin üzerine yapılan ve hasta tarafından çıkartılamayan kron, köprü gibi sabit protezler.

2-Hasta tarafından istenildiği zaman takılıp çıkartılabilen hareketli protezler olarak ikiye ayrılır.

Sabit protez genellikle implant yöntemine benzemekte fakat bu protez sisteminde vidalama işlemi yapılmamaktadır. Bu yöntemde de yine dişlerdeki eksiklikler giderilebilmektedir. Bu tip protez sistemi iki diş arasına yapılmış olduğundan ve yapılırken diğer dişlerden destek alındığından köprü olarak da adlandırılmaktadır. Özellikle yan yana birkaç dişten oluşan sabit protezler için köprü terimi sıklıkla kullanılmaktadır.

Hareketli protez yönteminde, protez ağızdan çıkartılabilmekte ve yeniden ağız içerisine yerleştirilebilmektedir. Genellikle tüm dişlerini kaybetmiş kişiler bu tip damak protezlerini tercih etmektedirler. Bu tip hareketli protezler ağızdan çıkartıldıklarında bakım gerektirmektedirler. Ancak elbette ki ağız içerisindeki sabit protezlerinde günlük bakıma ihtiyaçları olmakta, uzun süreli kullanım için düzenli bir ağız bakımı şart olmaktadır.

İyi bir ağız bakımı için, profesyonel ağız bakımı yöntemi tercih edilebileceği gibi, her gün düzenli olarak yapılması gereken kişisel ağız bakımının aksatılmadan devam ettirilmesi ile de etkili bir ağız bakımı sağlanabilmektedir.